تاریخچه ساعت مچی چیست و چه زمانی ابداع شد؟

تاریخچه ساعت مچی چیست و چه زمانی ابداع شد؟

تاریخچه ساعت مچی چیست و چه زمانی ابداع شد؟

این روزها ساعت مچی بخش مهمی از مد و فشن محسوب می شود، از این رو دانستن تاریخچه ساعت مچی و چگونگی اختراع ساعت خالی از لطف نیست.

در سالهای نه چندان دور، ساعت مچی صرفا وسیله ای برای نمایش زمان بود. به طوری که برای اکثر مردم داشتن یک ساعت مچی کافی بود. اما امروزه ساعت تنها وسیله ای برای نشان دادن زمان محسوب نمی شود و وظایفی بیش از اعلام زمان بر عهده دارد. در حال حاضر ساعت مچی جزو اکسسوری های مهم برای نشان دادن سلیقه ی افراد، جایگاه اجتماعی،  شخصیت و هستند، به طوری که افراد زیادی هزینه های بالایی را برای خرید آن پرداخت میکنند. با وجود اهمیت بالای ساعت مچی در استایل های گوناگون، کمتر کسی از تاریخچه ساعت مچی مطلع است. از این رو در این مقاله بر آنیم تا در مورد تاریخچه ساعت مچی بحث نماییم.

تاریخچه ساعت مچی چیست؟

دانستن دقیق زمان یکی از مهمترین نیازهای دریانوردان بود. زیرا آنها قادر بودند به راحتی عرض جغرافیایی را به طور دقیق بر اساس وضعیت ستارگان تعیین نمایند. اما برای تعیین طول جغرافیایی نیازمند دانستن زمان محلی به طور دقیق بودند. و در صورتی که در تعیین زمان محلی خطایی رخ میداد احتمال گم شدن در دریا به طرز شگفت انگیزی بالا میرفت.

اولین ساعت مکانیکی در سال 1275 میلادی در انگلستان ساخته شد.  این ساعت ها اندازه ای بزرگ داشتند. از این رو قابلیت بسته شدن روی مچ دست را نداشتند. اندازه ی برخی از آنها به حدی بزرگ بود که مردم آن را از گردن آویزان میکردند.

سپس به تدریج و با گذر زمان ساخت ساعت مچی حرفه ای تر شد و ساعت های جدید جای ساعت های بزرگ قبلی را گرفتند. در سال های 1504 تا 1508 نخستین ساعت جیبی جهان توسط پیتر هنلین اختراع شد. اما این اختراع چندان مورد استقبال قرار نگرفت. این ساعت با مکانیسم فنری کار میکرد.

سپس در سال 1541 صنعت ساعت سازی در سوئیس شکل گرفت. تا پیش از سال 1541 داشتن ساعت چندان اهمیت نداشت. اما به دنبال ورود مهاجران فرانسوی به ژنو و سیطره ی عقاید جان کالون ( اصلاح طلب مذهبی ) استفاده از جواهرات و زیورآلات در ژنو ممنوع شد.

به دنبال این ممنوعیت جواهرسازان ژنو که شهرت جهانی داشتند درباره ی شغل خود نگران شدند و شغل خود را تغییر دادند و مشغول ساعت سازی شدند. جواهرسازان ژنوی در ساخت ساعت به قدری پیشرفت داشتند که به زودی اتحادیه ساعت سازی در ژنو تاسیس گشت.

سپس در سال 1574 نخستین ساعت جیبی جهان ساخته شد. نخستین ساعت های جیبی برنزی بودند و توسط زنجیر مخصوصی آویزان میشدند. علت استفاده از زنجیر برای آویزان کردن این ساعت ها، جلوگیری از به زمین افتادن و گم شدن آنها بود. از دیگر ویژگی های بارز این ساعت ها شمایل هک شده ی گریگور مقدس بر روی آنها بود.

سپس در سال 1657 رابرت هوک بریتانیایی و کریستیا هویگنس از یک فنر تعادلی استفاده کردند که می توانست درون ساعد به طور کامل بچرخد. هوک و هویگنس سعی کردند مهارت هایشان را افزایش دهند و با اعمال تغییرات و ریزه کاری های زیاد تا 1762 پیشرفت قابل توجهی در زمینه ی ساخت ساعت مچی داشته باشند.

پس از استفاده از فنرهای تعادلی در ساختار ساعت، عقربه های دقیقه شمار در سال 1680 در بریتانیا و در سال 1700 در فرانسه معرفی شدند.

در سال  1812نخستین ساعت مچی در فرانسه برای کارولین مورات ساخته شد. این ساعت توسط آبراهام بریژیت مالک کارخانه ی ساعت سازی بریژیت طراحی و ساخته شد.

سپس در سال 1868 نخستین ساعت مچی زنانه ی دارای تقویم و عقربه ی ساعت شمار روانه ی بازار شد. این ساعت مچی تحول بزرگی در صنعت ساعت سازی ایجاد نمود و بخش مهمی از تاریخچه ساعت مچی محسوب می شود.

در سال 1904 نخستین ساعت مچی مردانه توسط شرکت کارتیه ساخته شد.

در سال های 1914 تا 1918 ساعت مخصوصی تحت عنوان ساعت کانال به سربازان داده می شد.

با گذر زمان صنعت ساعت سازی پیشرفت های زیادی  داشت، به طوری که در سال 1930 نخستین ساعت مچی دارای کرنومتر ( stop watch) توسط شرکت برایتلینگ ساخته شد.

سپس در سال 1957 ساعت مچی الکتریکی روانه ی بازار شد. این ساعت مچی با نیروی الکتریسیته کار میکرد.

در سال 1962 ساعت DaisDtar1 توسط شرکت رادو ساخته شد. این ساعت نخستین ساعت مچی ضدخش بود و از جنس فلزات سخت بود.

در سال 1969 ساعت کوارتزی ساخته شد که در مدت زمان کوتاهی طرفداران زیادی پیدا کرد.

ساعت های کوارتزی برخلاف ساعت های مکانیکی به یک منبع انرژی مثل باتری برای کار کردن نیاز دارند و بدون داشتن یک منبع انرژی مناسب، امکان نمایش زمان وجود ندارد. در طول تاریخچه ساعت مچی قسمت اعظمی از تلاش ساعت سازان صرف یافتن منبع مناسبی برای تامین انرژی ساعت میشد.

ساعت دلیریوم ( باریک ترین ساعت مچی جهان ) با ضخامتی 1.98 میلیمتری در سال 1979 ساخته شد.

تا سال 1999 صنعت ساعت سازی پیشرفت های زیادی داشت. به طوری که استفاده از متریال های مختلف مثل تیتانیوم و کربن و فلزات مختلف رایج شد.

در حال حاضر ساعت هوشمند بروزترین و جدیدترین نوع ساعت مچی است که قادر است همزمان کار چند دستگاه را انجام دهد. این ساعت ها بایستی شارژ شوند.

ساعت های هوشمند قابلیت نشان دادن زمان در چندین شهر، نمایش دادن پیام ها و هشدارها، قابلیت سنجش وضعیت تندرستی مثل ضربان قلب، قدم شمار و حتی تماس گرفتن را دارند.

کلام پایانی:

در حال حاضر ساعت های مچی در طرح ها، سبک ها و ابعاد گوناگون ساخته می شوند و کمتر کسی پیدا می شود که حداقل یک ساعت مچی نداشته باشد.

شما میتوانید انواع ساعت مچی را از فروشگاه ساعتم خریداری نمایید.

اگر بتوانید یک ساعت مچی شیک و متناسب با استایل خود بخرید، جذابیتتان دو چندان می شود. در حقیقت با داشتن یک ساعت مچی شیک در مکان های مختلف یک همراه همیشگی در کنار خود دارید. هنگام خرید ساعت بایستی به زنانه یا مردانه بودن، هماهنگی آن با استایل، رنگ و ابعاد آن دقت نمایید. برای مثال به احتمال زیاد ساعتی که برای استفاده ی روزمره و ورزش کردن استفاده میکنید برای استفاده در جلسات کاری و یا مجالس رسمی چندان مناسب نیست.