تفاوت بین ساعت های مچی سوییسی و ژاپنی چیست؟

بهترین انتخاب ساعت در بهار 1401

تفاوت بین ساعت های مچی سوییسی و ژاپنی چیست؟

با ظهور ساعت هوشمند، چه بر سَر ساعت‌های مچی سوئیسی و ژاپنی آمد؟

ساعت‌ هوشمند، در واقع، ساعتی است که علاوه بر زمان، از قابلیت‌های جذاب و کاربردی مهم دیگری نیز برخوردار است. عملکرد اغلب ساعت‌های هوشمند امروزی، به واسطۀ سیستم عاملی است که روی ساعت پیاده‌سازی شده‌ و به کمک صفحه لمسی، می‌توانید تنظیمات مختلف را روی ساعت اِعمال کنید. مهمترین امکاناتی که در ساعت‌های هوشمند فراهم شده شامل: امکان پخش موسیقی و رادیو، دماسنج، تلفن همراه، دوربین و GPS می‌باشند. ساعت‌های هوشمند اپل واچ و سامسونگ Gear، از جمله پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین ساعت‌های هوشمند در جهان محسوب می‌شوند.

ساعت‌های مچی سوئیسی و ژاپنی شد!

باید اعتراف کرد که، بعد از ظهور و ورود ساعت‌های هوشمند، اغلب افراد، خرید ساعت‌ مچی سوئیسی یا ژاپنی را از اولویت خرید خود خارج کردند. در واقع، ساعت‌های مچی ژاپنی و سوئیسی با توجه به رشد تکنولوژی و فناوری در ساعت هوشمند، کمتر مورد استقبال از سوی افراد مختلف، به ویژه جوانان و نوجوانان قرار می‌گرفتند. از همین رو، شکاف عمیقی بین ساعت‌های مچی هوشمند و ساعت‌های مچی معروف سوئیسی و ژاپنی شکل گرفت!

هرچند، برخی از برندهای معروف کشور سوئیس و ژاپن، اقدام به طراحی و ساخت ساعت‌های هوشمند نمودند تا از کورس رقابت با همتایان خود دور نباشند.

ضمن آنکه، باید خاطر نشان کنیم، همچنان، بسیاری از افراد در اقصی نقاط جهان، اقدام به خرید و سفارش ساعت مچی از شرکت‌های معروف سوئیسی یا ژاپنی می‌کنند و این بدان معناست که ساعت‌های مچی عقربه‌ای، دیجیتالی و انواع دیگر ساعت مچی، هنوز مشتریان خاص خود را دارند.

از سوی دیگر، بین ساختار و عملکرد ساعت‌های مچی ژاپنی و سوئیسی تفاوت زیادی وجود دارد که در بخش بعدی مقاله، به مهمترین ویژگی هر یک از ساعت‌های مچی سوئیسی یا ژاپنی اشاره خواهیم کرد.

هوشمند، جایگزین ساعت های مچی سوئیسی و ژاپنی شد

اختلاف بین ساعت‌های مچی سوئیسی و ژاپنی، پیش از ساعت هوشمند وجود داشت؟

انتخاب ساعت از بین ساعت‌های مچی لوکس سوئیسی و ساعت‌های مچی پرکاربرد ژاپنی، همیشه کاری دشوار و پیچیده‌ بوده است. یکی از تفاوت‌های عمده‌ای که بین ساعت‌های مچی این دو کشور وجود دارد، تجمل‌گرایی و لوکس بودن ساعت‌های سوئیسی می‌باشد. از آنجایی که سوئیس به عنوان مهد صنعت‌سازی در جهان محسوب می‌شود و از قرن 16 میلادی، ساخت و فروش ساعت مچی رواج داشته است. بنابراین، طراحی و ساخت ساعت‌های لاکچری و گران‌قیمت در این کشور بیش از سایر کشورهای دیگر، پر اهمیت است.

برندهای معروف سوئیسی مانند رولکس، پیاژه و پتک فیلیپ توانستند با استفاده از الماس، قیراط و متریال‌های بسیار خاص و گران‌قیمت، ساعت‌های با کیفیت و جذاب با قیمت‌های باورنکردنی بسازند که مشتریان آنها، اغلب افراد مشهور و معروف بودند. از سوی دیگر، ساعت‌های مچی ژاپنی، به دلیل نوع عملکرد و کارایی مفیدی که داشتند، مورد توجه بسیاری از افراد واقع شدند.

مهمترین ویژگی ساعت‌های مچی سوئیسی

قطعاتی که در ساعت‌های سوئیسی مورد استفاده قرار می‌گیرند، قطعات بسیار با کیفیت و مرغوب هستند که از جملۀ آنها چرخ دنده، یکی از قطعات کاملاً مرغوب به حساب می‌آید. نکتۀ قابل توجه در مورد ساعت‌های سوئیسی، دست‌ساز بودن آنها می‌باشد. بیشتر قطعات ساعت‌های مچی سوئیسی، توسط هنرمندان سوئیسی طراحی و توسط دست با ظرافت زیاد مونتاژ می‌شوند.

ساعت سوییسی

بیشتر ساعت‌های سوئیسی ضد حساسیت می‌باشند و همچنین به ندرت در معرض خوردگی یا ساییدگی قرار می‌گیرند. به این دلیل که، استیل بکار رفته در این ساعت‌ها، از نوع استیل L316 می‌باشد. همچنین در این نوع ساعت‌های مچی، از کریستال یاقوت برای مقاوم بودن و ضد خراش بودن استفاده می‌شود. به همین خاطر است که ساعت‌های مچی سوئیسی از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردارند و هنگام خرید ساعت سوئیسی، خیال خریداران از کیفیت بالای آن آسوده است!

ساعت سیتیزن

ساعت‌های مچی ژاپنی

از قرن 20 میلادی بود که ساخت ساعت مچی در کشور ژاپن رونق گرفت. یعنی از دهۀ 1950 میلادی، کیفیت ساعت‌های مچی ژاپنی متناسب با استانداردهای جهانی شد. که معروفترین و قدیمی‌ترین برندها نیز برند سیکو و سیتیزن می‌باشند.

شرکت سیتیزن، با تولید موتور ساعت با نام (Miyota) میوتا، موفقیت‌های زیادی در تولید ساعت در بازار جهانی کسب نمود. یکی از مهمترین ویژگی موتورهای ساخته شدۀ ژاپنی، ساختار ساده و قیمت مقرون به صرفه آنها می‌باشد که باعث شهرت این برند شده است.

تفاوت آشکاری که بین ساعت‌های مچی ژاپنی و سوئیسی وجود دارد، در نحوۀ تولید و مونتاژ آنها است. ساعت‌های ژاپنی به صورت اتوماتیک و توسط ربات ساخته و مونتاژ می‌شوند و همین ویژگی، به مناسب بودن قیمت این ساعت‌ها، افزوده است. دقت و سرعت تولید ساعت ژاپنی، مسلماً به نسبت ساعت‌های سوئیسی بیشتر است، چرا که به صورت اتوماتیک تولید می‌شوند. لازم به ذکر است که ساعت‌های ژاپنی از نوعی کریستال معدنی که بسیار نرم است، ساخته می‌شوند و این ویژگی، باعث آسیب‌پذیر بودن این نوع ساعت خواهد شد.

تفاوت ساعت های هوشمند با عقربه ای

کدامیک از ساعت‌ها را انتخاب می‌کنید؟ ساعت هوشمند؟ ساعت‌های مچی سوئیسی یا ژاپنی؟

انتخاب ساعت مچی، باید بر اساس نیاز هر شخص انجام شود. با توجه به اینکه شرکت‌های زیادی در حال تولید ساعت مچی با طرح‌های متنوع هستند، از همین رو، باید در انتخاب نوع ساعت، دقت و آگاهی کافی را داشته باشید تا در نهایت، مطابق با نیاز خود، ساعت مچی تهیه کنید.

برای بسیاری از افراد، امکان خرید ساعت‌های مچی ژاپنی، بیشتر از ساعت‌های مچی سوئیسی فراهم است. به این دلیل که قیمت این ساعت‌ها و همچنین نوع کاربری آنها به نسبت ساعت‌های سوئیسی، برای برخی افراد مهم‌تر است.

اما از سوی دیگر، افراد زیادی در جهان هستند که به دلیل طراحی خاص و جذاب ساعت‌های سوئیسی، ساعت‌های مچی برندهای معروف سوئیسی را انتخاب می‌کنند. برای این افراد، کیفیت و دوام از اهمیت بالایی برخوردار است و چندان به قیمت ساعت‌های مچی اهمیتی نخواهند داد.

کدامیک از ساعت‌ها را انتخاب می‌کنید؟ ساعت هوشمند؟ ساعت‌های مچی سوئیسی یا ژاپنی؟

این روزها، بازار خرید ساعت هوشمند، نیز در سراسر دنیا، رشد چشمگیری داشته است. با توجه به اینکه، امروزه، استفاده از گوشی‌های هوشمند نیز، بیش از پیش، رونق گرفته است. تکنولوژی و ویژگی‌های ساعت‌ هوشمند، از سوی شرکت‌های معروف و شناخته شده مانند اپل، سونی، سامسونگ و . . . در حال گسترش است.

اگر قصد خرید هر یک از ساعت‌های ذکر شده را دارید، بهتر است به فروشگاه اینترنتی ساعتم (Saatam) مراجعه کنید تا ساعت‌های مچی با کیفیت (A+++) با قیمت مناسب به شما پیشنهاد شود.

برترین‌ها از فروشگاه اینترنتی ساعتم خرید می‌کنند!